" Málokterý soubor je tak dokonale sehrán a má takovou tónovou kulturu jako Kocianovo kvarteto. "
Harmonie 7 / 2001

 „Kocianovo kvarteto je v současné době na vrcholu svého umění. Po 37 letech existence souboru by posluchač čekal interpretaci rutinní až unavenou. Ale opak je pravdou. Soubor nikdy nezněl s takovou svěžestí ! Je to dáno také tím,že ve své historii jen minimálně měnil své složení. Smetanův Kvartet Z mého života, tuto autobiografii v hudbě vyprávějí s výrazem v každém okamžiku, který nikdy nezevšední. Zkompletování nahrávky Smetany se Sibeliem je nečekané, ale velmi osvěžující. Kvarteto nabízí interpretaci velice soudržnou  a koncentrovanou. Je to velké umění !“      Diapason or , listopad 2009 , Christian Merlin

„Kocianovo kvarteto ve své vynikající interpretaci ukazuje B.Martinů jako skladatele světové úrovně. Tento soubor můžeme určitě považovat za jeden z deseti nejlepších smyčcových kvartet současnosti.“
Londýn, The Strad, červen 2006 

"Jejich nahrávka Dvořákových kvartetů op.34 a 80 se řadí k vrcholům dvořákovské diskografie."
 Paříž,  Le Monde de Musique, březen 2003 

„V Klavírním Sextetu Mendelssohna Kocianovci ukázali, že jsou stále ve větším vzletu a angažovanosti ve svých nahrávkách…. „
Christophe Huss, Classic Today,11/2005

CD Martinů – kvartety č.2, 4 a 5
„Tato deska je ukázkou cesty, kterou vykonalo Kocianovo kvarteto v posledních letech v intencích svobody, společného cítění a zvukového jádra. Kocianovo kvarteto stále umělecky roste ve všech stylech. Obdivujeme přechod hudebních myšlenek mezi jednotlivými nástroji, perfektní techniku v rychlých pasážích ve druhém kvartetu, konstrukce pomalé věty nebo různé nálady v 5. kvartetu.
Je to povinné zastavení v celé české diskografii, ale i v celé diskografii komorní hudby 20.století.“
Christophe Huss, Classic Today , 12/2005

 

KOCIANOVO KVARTETO

 

Pavel Hůla
1.housle

Miloš Černý
2.housle

Zbyněk Paďourek
viola

Václav Bernášek
violoncello

cddv1.gif (163956 bytes)

 

V roce 2007 oslavilo Kocianovo kvarteto již 35. výročí svého založení. Soubor byl založen v roce 1972 a svým názvem se hlásí ke slavnému českému houslovému virtuózovi Jaroslavu Kocianovi (1883-1950). Do dnešních dnů absolvoval soubor přes 3200 koncertů ve třiceti třech zemích světa. Kocianovo kvarteto patří k nejlepším českým komorním ansámblům. Jeho umělecká činnost je oceňována nejen v našem koncertním životě, ale zejména v zahraničí, USA, Kanadu a Japonsko nevyjímaje. Soubor se soustřeďuje  kromě světového repertoáru velmi intenzivně i na hudbu 20. století, kterou se snaží prosazovat na koncertních pódiích. Vznik některých děl byl souborem přímo inspirován. Kocianovo kvarteto se tak stává  zasvěceným interpretem hudby našeho věku, což je vysoce oceňováno odbornou veřejností.

koc_a.jpg (18445 bytes)

       Pozoruhodná je ovšem diskografie tohoto ansámblu, která čítá již pět desítek CD. Pro japonskou firmu DENON nahráli Kocianovci deset vrcholných kvartetů W.A.Mozarta a čtyři poslední kvartety Dvořákovy, pro německé ORFEO Haydnovy „Sluneční“ kvartety a  kvartetní dílo Fibichovo, pro SUPRAPHON dílo E.Schulhoffa. Od roku 1996 je Kocianovo kvarteto v exkluzivním zastoupení francouzské firmy PRAGA DIGITALS  (distrib. Harmonia Mundi). Většina nahrávek pro tuto firmu byla vysoce hodnocena především prestižními  francouzskými, anglickými a holandskými odbornými časopisy. Mezi největší úspěchy těchto nahrávek patří souborná nahrávka kvartetů P.Hindemitha, za níž Kocianovo kvarteto obdrželo cenu Grand Prix du disque  de l´Académie Charles Cros v r.1997. Nejvyšší ocenění získalo i souborné nahrání komorního díla H.Krásy, P.Haase a V.Ulmanna, skladatelů židovského původu spjatých úzce s naší kulturou, kteří nepřežili nacistické koncentrační tábory.

V sezóně 2009/10 vystupuje Kocianovo kvarteto mj. ve Francii, Švýcarsku, Slovensku, Španělsku a Kanadě. V rámci svého jubilea v r.2002 vystoupilo v prestižních koncertních sálech, jako např.v Library of Congress ve Washingtonu, v Tokyu, Torontu, v Concertgebouw Amsterdam, Salle Gaveau v Paříži, na Festivalu v Montpellier, a v Bangkoku.

   V listopadu 2005 převzalo Kocianovo kvarteto v Paříži cenu „Diapasonor de l´année 2005“ - nejlepší komorní nahrávku roku za Mendelssohnův Oktet a Sextet.